Ympäristölupapäätökset ja –maksut
Ympäristölupapäätökset
Tämän sivun alle on koottu Porvoon kaupungin tekemät ympäristölupapäätökset. Ympäristöluvat valmistelee ympäristönsuojelu, ja niistä päättää 1.1.2011 alkaen rakennus- ja ympäristölautakunta. Ennen vuotta 2011 päätökset on tehnyt ympäristönsuojelulautakunta.
Kuulutukset vireillä olevista luvista ja nähtävillä olevista lupapäätöksistä löytyvät kuulutukset sivulta.
Kaikki Porvoossa vireillä olevat ympäristölupahakemukset ovat nähtävillä Porvoon kaupungin ympäristönsuojelussa.
Rakennus- ja ympäristölautakunta antaa lausunnon kaikista Etelä-Suomen aluehallintovirastossa vireillä olevista Porvoon alueen laitosten ympäristöluvista.
Ympäristölupapäätökset tulevat lainvoimaisiksi 30 päivän kuluttua päätöksen antopäivästä, ellei päätöksestä ole valitettu. Päätösten lainvoimaisuutta voi tiedustella ympäristönsuojelussa.
Ympäristölupataksa
Porvoon kaupunki perii ympäristöluvan käsittelystä maksun, joka on suuruudeltaan 2 900–6 150 euroa.
Maksu sisältää käsittelytuntien lisäksi asian vireilletulosta ja päätöksen tiedottamisesta syntyvät kuulutuskustannukset (kuulutukset lehdissä).
Porvoon kaupungin ympäristönsuojelulautakunta on hyväksynyt ympäristölupataksan 5.5.2011 § 60.
Etelä-Suomen aluehallintoviraston myöntämistä ympäristöluvista peritään ympäristöministeriön päätöksen mukaiset maksut.
- Porvoon ympäristönsuojeluviranomaisen taksa 1.6.2011 alkaen
- Maksutaulukko, liite ympäristötaksaan
- Ympäristönsuojeluviranomaisen taksan perusteluosio
Aihealueet: ympäristö



