Siirry sisältöön

Lisätietoa vaaleista

Aikataulut vuoden 2023 eduskuntavaaleissa

Eduskuntavaalit toimitetaan sunnuntaina 2.4.2023 ja vaalien ennakkoäänestys järjestetään 22.-28.3.2023. Muut tärkeät ajankohdat:

  • vaalipiirien kansanedustajapaikkamäärien vahvistuminen: maanantai 31.10.2022
  • ulkomaille tilattavien kirjeäänestysasiakirjojen tilauspalvelu avautuu: maanantai 2.1.2023
  • äänioikeusrekisterin tietojen poimintapäivä (missä kunnassa kukin on äänioikeutettu): perjantai 10.2.2023
  • ehdokashakemukset jätettävä vaalipiirilautakunnille: viimeistään tiistaina 21.2.2023 ennen klo 16
  • ehdokasasettelun vahvistaminen vaalipiirilautakunnissa: torstai 2.3.2023
  • äänioikeusrekisteri lainvoimainen: tiistai 21.3.2023
  • kotiäänestykseen ilmoittautuminen päättyy: tiistai 21.3.2023 klo 16
  • ennakkoäänestys kotimaassa: 22. – 28.3.2023
  • ennakkoäänestys ulkomailla: 22. – 25.3.2023
  • vaalipäivän äänestys 2.4.2023 klo 9-20
  • tulosten vahvistaminen: keskiviikko 5.4.2023

Ennakkoäänestyspaikat- ja ajat

Kauppakeskus Lundi

22-24.3 kl. 9-20
25.3 kl. 9-18
26.3 kl. 10-18
27-28.3 kl. 9-20

S-market Näsi

22-24.3 kl. 9-20
25.3 kl. 9-18
26.3 kl. 10-18
27-28.3 kl. 9-20

K-supermarket Tarmola

22-24.3 kl. 9-20
25.3 kl. 9-18
26.3 kl. 10-18
27-28.3 kl. 9-20

Gammelbacka monitoimitalon aula

22-24.3 kl. 9-19
25.3 kl. 10-16
27-28.3 kl. 9-19

Pääkirjasto

22-24.3 kl. 10-19
25.3 kl. 10-15
26.3 kl. 10-15
27-28.3 kl. 10-19

Kanteletalo

22-24.3 kl. 10-19
25.3 kl. 9-15
26.3 kl. 10-15
27-28.3 kl. 10-19

Palvelupiste Kompassi

22-24.3 kl. 9-16
27-28.3. kl. 9-16

Vaalibussi

Vaalibussin pysähdyspaikat ja aikataulut

Torstai 23.3.

Tuorila, Tuorilanmäki 13 klo 15.00-16.00
Anttila, Veckosken-Anttilan mylly klo 16.45-17.30
Hinthaara, Hinthaaran baari klo 17.45-18.30
Tolkkinen, Tolkkisten koulu klo 19.00-19.45

Perjantai 24.3.

Ernestas, Mansikkasuontie 2 klo 13.30-14.15
Eestinmäki, Eestinmäki palvelukeskus klo 14.30-15.15
Epoo, Bygdebo, Epoontie 793 klo 16.15-17.00
Ylike, Ylikentie 510 klo 17.30-18.15
Jakari, Jakari-Renum VPK, Jakarintie 438 klo 18.30-19.00
Sannainen, Hagaborg, Ylikentie 2 klo 19.15-19.45

Lauantai 25.3.

Pellinki Skärgårdshemmet klo 09.00-12.00
Tirmo Saaristokeskus klo 13.00-14.00
Grännäs, Grännäs skola , Grännäsintie 6 klo 14.30-15.30
Voolahti, Fagersta kyläkauppa, Voolahdentie 767 klo 16.00-16.45
Bjurböle, Bjurböle daghem, Kråköntie 24 klo 17.15-18.00

Sunnuntai 26.3.

Tolkkinen, Tolkkisten koulu, Vallitie 11 klo 9.30-11.00
Hinthaara, Hintharan baari klo 12.00-13.00
Anttila, Veckosken-Anttilan mylly klo 13.30-14.30
Suomenkylä, Palovarikko klo 15.30-16.30
Ilola, Ilolan koulu, Sannaistentie 36 klo 17.00-18.00

Maanantai 27.3

Careeria, Perämiehentie 6 klo 10.00-10.45
Careeria/ Yrkesinstitutet Prakticum, Ammattitie 1 klo 11.00-12.00
Careeria, Hevosenkengänkatu 2 klo 12.30-13.30
Emäsalö, Emäsalö kyläkauppa, Emäsalontie 715 klo 15.00-16.00
Tuorila, Tuorilanmäki 13 klo 17.30-18.30

Tiistai 28.3.

Koivula, Sairaalatie 6 klo 12.00-12.45
Ilola, Ilolan koulu klo 13.15-13.45
Sannainen, Hagaborg, Ylikentie 2 klo 14.15-15.00
Jakari, Jakari-Renum VPK, Jakarintie 438 klo 15.15-16.00
Ylike, Ylikentie 510 klo 16.30-17.15
Epoo, Bygdebo, Epoontie 793 klo 17.45-18.30
Bjurböle, Bjurböle daghem, Kråköntie 24 klo 19.00-19.45