Johannisbergin vanhainkodin tontin asumiskäyttöä tutkitaan

Porvoon kaupunki kehittää Johannisbergin vanhainkodin tontille uudenlaista elämisen ja asumisen mallia, Porvookorttelia. Hanke on osa Sosiaali- ja terveysministeriön rahoittamaa Täydentäen toimivaa (TÄYTYY) -kehityshanketta, jossa tutkitaan, miten täydennysrakentamisella ja palveluja kehittämällä voidaan luoda kaikenikäisille sopiva, yhteisöllinen asuinalue.
– Suomen väestö ikääntyy vauhdilla ja tulevaisuudessa asuinalueilta vaaditaan uudenlaisia asumisratkaisuja ja palveluja, kertoo kaupunginarkkitehti Markku Partanen Porvoon kaupungin toimitilajohdosta.
Vanhainkotialueen kehittäminen täydennysrakentamisella asuinalueeksi käynnistyy asemakaavan muutoksella. Kaupunki valmistelee Johannisbergin vanhainkodin alueen eli Johannisbergin mäen asemakaavan muutosta, ja TÄYTYY-hankkeen Porvookortteli-mallin avulla tutkitaan asemakaavan toteutuksen vaihtoehtoja.
Ratkaisujen toivotaan vaikuttavan myönteisellä tavalla koko Johannesbergin ja Hornhattulan alueen kehittymiseen. Tavoitteena on vireä elinympäristö, jonka asukaspohja mahdollistaa erilaiset palvelut ja aktiviteetit.
– Tiedetään, että useimmat haluaisivat vanhetessaan asua itse valitsemassaan kodissa tutussa ympäristössä. Ikäystävällisellä alueella voi asua vauvasta vanhuuteen, ja tarjolla olevat palvelut saavat asumisen mukautumaan joustavasti elämäntilanteeseen, Partanen jatkaa.
Kysely ja asukasilta kaupunkilaisille
Johannisbergin mäen uudenlaisen asumisen kehittämiseen kaivataan kaupunkilaisten mielipiteitä. Kyselyyn voi vastata kaupungin internetpalvelussa 29. maaliskuuta saakka.
– Olemme erityisen kiinnostuneita siitä, minkälaisia ajatuksia porvoolaisilla on tulevaisuuden asumisesta ja minkälaisia palveluita asumiseen voisi kytkeä, Partanen kertoo.
Johannisbergin mäen kehittämisestä järjestetään kaikille avoin asukastilaisuus tiistaina 13. maaliskuuta klo 18 Johannisbergin vanhainkodin päärakennus Syreenissä, Johannisbergintie 31, 06100 Porvoo.
Johannesberg vai Johannisberg
Tarkkasilmäinen huomaa kaksi erilaista alueen kirjoitusasua.
– Jostakin kummallisesta historian oikusta vanhainkodin alueen nimeksi on vakiintunut Johannisberg, mutta koko alueen nimeksi Johannesberg, Partanen selventää.
Porvookortteli-hankkeessa tutkitaan nimenomaan Johannisbergin kehittämistä, mutta siitä toivotaan muodostuvan merkityksellinen osa koko Johannesbergiä.
TÄYTYY -hanke:
Porvookortteli -kehityshanke on osa Täydentäen toimivaa (TÄYTYY) -hanketta. Se on yksi hallituksen kärkihankkeista, joissa tutkitaan mahdollisuuksia kehittää ikäihmisten kotihoitoa ja kaikenikäisten omaishoitoa. TÄYTYY-hankkeessa ovat mukana Porvoon kaupungin lisäksi Lapinjärven kunta, Eksote, Aalto-yliopiston Arkkitehtuurin laitos, Sotera-instituutti ja Savitaipaleen vanhain tuki ry. Kehityskohteet ovat Porvoossa, Lapinjärvellä ja Savitaipaleella. Koko hankkeen vastuutahona toimii Porvoon kaupungin toimitilajohto. Hanke on käynnissä vuoden 2018 loppuun.
Lisätiedot:
- kaupunginarkkitehti Markku Partanen, puh. 040 489 1650
- kaavoittaja Pekka Mikkola, puh. 040 489 5753
7.3.2018 9:00
Tunnisteet: Asuminen Kaavoitus