
Aikuisten kirjoittamis- ja kirjallisuusillat
- 20.03.2023 17:30
- Porvoon pääkirjasto
Sanataide- ja kirjallisuusterapiaohjaaja, tarinankertoja ja draamataiteen opettaja Mari Anttonen aloitti Porvoon kaupunginkirjaston toisena kirjastotaiteilijana helmikuussa. Hän tarjoaa runsaasti kirjallisuuteen ja sanataiteeseen liittyvää ohjelmaa kevään aikana.
Aikuisten kirjoittamis- ja kirjallisuusillat käynnistyvät maanantaina 6.3. klo 17.30 pääkirjastossa. Kevään aikana kokoonnutaan kuusi kertaa ja iltojen aikana syvennytään eri teemoihin kirjallisuuden ja kirjoittamisen avulla.
– Kirjoittaessa ajatukset, tunteet ja kokemukset tulevat esiin eri tavalla kuin vaikka puhuttaessa. Siksi voimme löytää kirjoittamalla itsestämme kerroksia, jotka jäävät muuten piiloon, sanoo Anttonen.
Työpajoihin voi osallistua joko kerran tai koko kevään. Työpajoihin tullessa ei tarvitse osata mitään, utelias asenne riittää. Työpajoihin voi osallistua suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi.
Työpajat ovat maanantaisin pääkirjastossa klo 17.30-19. Tervetuloa.
Mukaan voi tulla kerran tai joka kerralla!
Kevään teemat:
Ma 6.3. Luovuus ja mielikuvitus
Ma 20.3. Toivo ja merkityksellisyys
Ma 3.4. Perhesuhteet
Ma 17.4. Irtipäästäminen ja luopuminen
Ma 8.5. Pysähtymisen taito
22.5. Luonto ja ilmasto
