Siirry sisältöön

Metsäväen tarinoita

Sonja Kettunen
31.3.-28.6.2026
Palomäen palvelutalo

Tarinat kulkevat mukanamme läpi elämän: lapsuudesta vanhuuteen, menneistä ajoista tähän hetkeen. Aika muuttuu, mutta tarinoiden voima säilyy.

Tämä näyttely kokoaa yhteen satumaisen herkkiä kuvituksia metsänväen otuksista ja heidän pienistä seikkailuistaan. Kuvitukset on maalattu käsin perinteisellä akvarelli- ja tussitekniikalla ja asetettu pieniin vanhoihin kehyksiin. Kuvien rinnalla kulkevat Sonja Kettusen runot ja lorut, jotka avaavat teosten tarinoita ja johdattavat katsojan hetkeksi samaan hiljaiseen, satumaiseen metsään.

Näyttely kutsuu pysähtymään, katsomaan tarkemmin ja palaamaan hetkeksi siihen mielikuvituksen tilaan, jossa pienimmätkin metsän olennot voivat olla suuria ja jossa tavallinen metsä muuttuukin satumaiseksi maailmaksi.