Jalankulkijoiden ja pyöräilijöiden reitti Ilolan Postimäellä valmistuu
Ilolan Postimäellä aikaisemmin käytössä ollut jalankulku- ja pyöräilyreitti on ollut suljettuna kesästä 2025 asti ja käytössä on ollut väliaikainen reitti. Nyt kaupunki on toteuttamassa lopullisen yhdistetyn jalkakäytävän ja pyörätien kesä-heinäkuussa 2026 ja toteutuksen myötä väliaikainen reitti poistuu käytöstä.
Rakennustyöt pyritään aloittamaan kesäkuun viimeisellä viikolla ja reitti valmistuu käyttöön heinäkuun 2026 aikana.
Aiemmin käytöstä poistunut reitti kulki Loviisantien alikululta Postimäen alueen läpi Vanhalle Viipurintielle. Uusi lopullinen kulkureitti kulkee Loviisantien alikululta Loviisantien ja Sannaistentien vieressä Vanhalle Viipurintielle.
Jalankulkijoille ja pyöräilijöille suositeltu reitti joen yli jatkuu Vanhaa Viipurintietä ja kevyen liikenteen siltaa pitkin. Joen ylitystä ei suositella suoraan Sannaistentien sillan kautta, koska silta on kapea ja siinä kulkee ajoneuvoliikennettä.
– On tärkeää, että voimme mahdollistaa turvallisen reitin alueella liikkuville. Toivomme, että kaikki alueen jalankulkijat ja pyöräilijät siirtyvät käyttämään uutta kulkureittiä, kun se valmistuu tänä kesänä, sanoo kaupunki-infran suunnittelupäällikkö Elina Leppänen.
Alueen asukkaille on jaettu asiaan liittyvät tiedotteet postilaatikoihin toukokuun viimeisellä viikolla.
Lisätietoja muutoksista karttakuvassa alla.
