Siirry sisältöön

Runkojohtojen rakennustyöt Hermanninsaaren ja Emäsalon välillä etenevät – 7.1. alkaa kaivuutyöt Lossipaikalta kohti Lossipolkua

Uuden vesijohdon ja paineviemärin rakentaminen Hermanninsaaren ja Emäsalon välillä etenee suunnitellusti. Meriosuuden johdot ja paineviemärit ovat valmistuneet ja noin 4 000 metriä johtoa on asennettu.

Seuraavaksi valmisteltiin Emäsalon rantautumiskohta, jossa johdot porattiin meren suuntaan. Tammikuun 7. päivä työryhmä aloittaa kaivuutyöt Lossipaikalta kohti Lossipolkua. Kaivettava matka on noin 300 metriä, ja tämän osuuden arvioitu valmistumisaika on helmikuun 2026 loppu.

Vaikutukset liikenteeseen

  • Ajoneuvoliikenne työmaa-alueella estyy kokonaan. Työmaa etenee vaiheittain ja alueen asukkaita tiedotetaan aikataulusta tarkemmin.
  • Työmaa voi estää pääsyn jätteenkeräyspisteelle väliaikaisesti.

Hankkeen taustaa

Porvoon veden toimeksiannosta Vesihaka Oy aloitti vesi- ja paineviemärijohdon rakennustyöt välillä Hermanninsaari – Emäsalo syksyllä 2025 viikolla 40. Rakennettavan verkoston pituus on noin 4,3 km. Pääosa linjasta asennetaan merenpohjaan. Verkosto rakennetaan Hermanninsaaren jätevedenpuhdistamon kohdalta Holsteinkujan panospuhdistamolle asti.

Tämä muutos parantaa merkittävästi jäteveden puhdistustulosta, sillä uusi paineviemäri mahdollistaa alueen asukkaiden jätevesin käsittelyn panospuhdistamojen sijaan tehokkaammalla ja ympäristöystävällisemmällä keskuspuhdistamolla. Keskitetty käsittely vähentää ravinteiden ja epäpuhtauksien pääsyä vesistöihin, mikä tukee Itämeren suojelua ja paikallisen meriluonnon hyvinvointia. Nyt rakennettava vesihuolto myös mahdollistaa omalta osaltaan lisärakentamisen toiminta-alueella.

Aikaisemmin tiedotettu

Tilaa Porvoon veden häiriötiedotteet tekstiviestinä puhelimeesi verkkosivuilta osoitteesta: