Siirry sisältöön

Kevätkummun eteläosaan suunnitteilla uutta asuinrakentamista hyvien yhteyksien sekä palveluiden äärelle

Porvoon kaupunki valmistelee asemakaavamuutosta Kevätkummun asuinalueen eteläosassa. Suunnittelualue sijaitsee pääosin Rajapuiston alueella, Kevätkummun ja Toukovuoren välissä.

Havainnekuva talosta, autosta ja ihmisistä.

Asemakaavamuutoksen tarkoituksena on laajentaa nykyistä omakotitalo- ja pientalovaltaista asuinaluetta Skaftkärr-kaavarungon tavoitteiden mukaisesti. Luonnosvaiheen asemakaava-alueelle on osoitettu yhteensä 23 omakotitonttia sekä pientalorakentamista. Rakennusoikeutta syntyy yhteensä noin 13 000 kerrosneliömetriä, mikä mahdollistaa noin 240 uuden asukkaan sijoittumisen alueelle.

Kaavatyössä selvitetään, miten aluetta voidaan kehittää osana kaupungin kestävää kasvua samalla huomioiden alueen virkistyskäyttö ja olemassa olevat asuinalueet. Asemakaava-alueen eteläosassa sijaitseva Rajapuisto muodostaa tärkeän viheryhteyden Joonaanmäen ja Humlan metsäalueiden välillä.

– Kaavaluonnoksessa uusi rakentaminen sijoittuu pääosin nykyisten asuinkortteleiden jatkoksi. Alueen asemakaavassa hyödynnetään olemassa olevaa katuverkkoa ja kunnallistekniikkaa, ja palvelut ovat kävely- ja pyöräilyetäisyydellä. Rajapuiston täyttömäki sekä Humlaan johtavan ulkoilureitin ympäristö on tarkoitus säilyttää rakentamattomana virkistysalueena, jotta alueen suosituimmat ulkoilureitit ja lähiluonto säilyvät myös tulevaisuudessa, kertoo kaavoitusarkkitehti Luca De Gol.

Etelä-Kevätkumpu II -asemakaavaluonnos sekä muu suunnittelumateriaali ovat nähtävillä Porvoo-infossa sekä kaupungin verkkosivuilla 19.8.-18.9.2026. Alueen suunnittelusta vastaavia kaavoittajia on mahdollista tavata myös Porvoo-infossa torstaina 3.9. klo 13.00–17.00, tiistaina 8.9. 13.00–17.00 ja keskiviikkona 9.9.2026 klo 12.30–15.00. Osalliset sekä muut kaavahankkeesta kiinnostuneet ovat myös tervetulleita kaavakävelylle, joka järjestetään asemakaava-alueella tiistaina 1.9. klo 17.30–19.00. Kävely alkaa Kaskitien, Karhitien ja Aurinkolaaksontien risteyksestä ja kestää noin tunnin verran.

Lue lisää: