Omenatarha II asemakaava etenemässä hyväksyntään
Kaupunkikehityslautakunta käsittelee Kevätlaaksossa sijaitsevaa Omenatarha II asemakaavaa kokouksessaan 2. kesäkuuta. Esitys on, että asemakaavaa esitetään hyväksyttäväksi kaupunginhallitukselle ja edelleen kaupunginvaltuustolle.
Asemakaavan tarkoituksena on laajentaa Omenatarhan pientaloaluetta yleiskaavan mukaan. Kaava tuo Omenatarhan asuinalueen laajennukseen 29 uutta omakotitonttia ja kolme asuinpientalotonttia sekä yksityiselle kiinteistölle lisärakennusmahdollisuuden olemassa olevaan pihapiiriin.
– Omenatarhan aluetta laajennetaan samaan tyyliin puurakentamisella ja samaan väriskaalaan. Mutta nykyisin rakennetaan pienempiä omakotitaloja, joten nämä uudet tontit ovat pienempiä. Myös kaupunkiluonto ja latvuspeittävyys ovat entistä enemmän ajankohtaisia rakentuvilla alueilla. Siksi pieniin pihapuutarhoihin on luvassa kukkivia pienpuita, isoja pensaita ja lehteviä pensasaitoja, kaavoittaja Anne Rihtniemi-Rauh kertoo.
Noin neljäsosa tonteista on pieniä (noin 450–550 m²), noin puolet keskikokoisia ja neljäsosa isoja (noin 650–1000 m²). Korttelialueet on osoitettu kapeaan laaksoon ja loiville rinteille. Omenatarhatien päätteestä alkaa uusi asuntokatu, Keltakanelintie. Se kaartuu kapean laakson muodon mukaan etelään.
Asuinalueen itäpuolella säilyvät Omenatarhaa kehystävät metsäiset rinteet, jotka on osoitettu viheralueeksi. Pieni toiminnallinen lähipuisto on sijoitettu metsän reunaan entiseen pihapiiriin lähelle Omenatarhantien päätettä.