Tarpeita toteutetaan, mutta kaikki toiveet eivät toteudu
Osallistaminen kyselyineen, keskusteluineen ja palvelumuotoiluineen on usean vuoden ajan ollut keskiössä Kokonniemen liikuntakeskuksen suunnittelussa. Miksi tilojen käyttäjille voi silti jäädä tunne, ettei heitä ole kuultu? Tätä olen itsekin pohtinut. Lyhyt vastaukseni on, että kuuleminen ei tarkoita kaikkien toiveiden toteuttamista. Käyttäjien näkemykset näkyvät suunnitelmissa, mutta lopullinen ratkaisu syntyy tarpeiden, toiveiden, talouden, turvallisuuden ja rakennusteknisten reunaehtojen yhteensovittamisesta. Juuri tästä yhteensovittamisesta - ja sen vaikeudesta - haluan kirjoittaa.
Kuulemisesta kohti toimivaa ratkaisua
Kokonniemen liikuntakeskuksen suunnittelussa asukkaita ja sidosryhmiä on osallistettu vuodesta 2019 lähtien sekä konseptisuunnitteluvaiheessa että hankesuunnitteluvaiheessa.
Uudisrakennuksen kehitysvaiheessa vuosina 2025–2026 asukaskyselyyn saatiin 330 vastausta ja työpajoissa tapasimme yli 40 lajiliittoa ja seuraa. Seurayhteistyöryhmässä käymme käyttäjien kanssa säännöllisesti läpi konkreettisia suunnitteluratkaisuja. Lisäksi ovemme projektitoimistolla ovat olleet avoinna keskustelulle. Kysely antaa leveyttä, työpajat syvyyttä ja jatkuva keskustelu konkretiaa suunnittelutyölle.
Kun teemme kunnallista tilaa, painopisteen on oltava nimenomaan suurissa käyttäjäryhmissä, lasten ja nuorten harrastustoiminnassa sekä tavanomaisen käytön sujuvuudessa ja turvallisuudessa. Samalla mahdollistamme kilpaurheilun ja tapahtumat.

Tavoitteemme ei siksi ole ratkaisu, joka olisi täydellinen yhdelle lajille tai yhteen käyttötilanteeseen. Tavoitteena on kokonaisuus, joka palvelee erilaisia käyttäjiä mahdollisimman hyvin, turvallisesti ja tasapuolisesti.
Tarve, toive ja suunnitteluratkaisu eivät ole sama asia
Suunnittelussa ja keskusteluissa on tärkeää erottaa toisistaan kolme asiaa: tarve, toive ja suunnitteluratkaisu. Tässä tullaan mielestäni koko keskustelun ytimeen.
Tarve on esimerkiksi turvallinen kulku kaukaloon, riittävä määrä pukuhuoneita tai tila varusteiden säilyttämiseen. Toive taas voi olla käyttäjän näkemys siitä, miten juuri tämä tarve pitäisi ratkaista. Suunnitteluratkaisu on lopulta ammattilaisten tekemä suunnitelma, joka täyttää alkuperäisen tarpeen.
Yksi tarve voidaan ratkaista usealla tavalla. Jos keskustelu lukittuu yhteen ratkaisuun, tarve jää helposti taka-alalle. Ratkaisuja on verrattava turvallisuuden, kustannusten ja eri käyttäjien toiminnan kannalta.
Toiveet eivät silti ole vähäpätöisiä. Usein juuri toive paljastaa, missä tarve piilee, ja siksi jokainen toive on suunnittelijalle arvokasta tietoa.
Miten tunnistetut tarpeet näkyvät jäähallin suunnitelmissa?
Jäähallin suunnitelmissa käyttäjien kuulemisen yhteydessä tunnistetut tarpeet ovat siirtyneet suoraan konkreettisiksi ratkaisuiksi.
Esimerkiksi käyttäjien tarpeena on liikkua jäähallissa turvallisesti ja sujuvasti. Olemme vastanneet tähän erottamalla pelaajien, erotuomareiden, yleisön ja jäänhuollon kulkureitit toisistaan. Pukuhuoneista on lyhyet yhteydet molempiin kaukaloihin, ja pukuhuonekäytävä on erillään liikuntakeskuksen muusta kulusta.
Varusteiden säilyttämistä ja kuljettamista helpottavat varastot, jotka sijaitsevat pukuhuonekäytävän yhteydessä lähellä sisäänkäyntiä. Näin kantomatkat jäävät lyhyiksi myös vieraspelimatkoille lähdettäessä.
Turvallisten kulkureittien ja sujuvan arjen lisäksi käyttäjät tarvitsevat riittävästi tilaa harjoitteluun ja kilpailuihin. Jäähalliin tulee 11 pukuhuonetta eli kolme enemmän kuin RT-ohjekortin mitoituksessa. Näin vastaamme muun muassa muodostelmaluistelukilpailujen ja turnausten tarpeisiin. Ympärivuotinen käyttö lisää jääaikaa, ja oheisharjoitteluun sekä tapahtumien aikaiseen varainhankintaan on varattu tiloja.
Myös kilpailutoiminnan tarpeet näkyvät suunnitelmissa: jäähallissa on huomioitu Mestis-lisenssin vaatimukset, ja vähintään 1 200 katsomopaikkaa mahdollistaa suunnitellun tasoisen kilpailutoiminnan. Esteettömyys on huomioitu muun muassa järjestämällä esteetön kulku harjoitushallin kaukaloon sekä esteetön pukuhuone. Hätätilanteita varten ambulanssille on varmistettu pääsy suoraan kaukaloon.
Keskustelua tarvitaan edelleen
Kriittiset kannanotot kertovat siitä, että lopputuloksella on käyttäjille merkitystä. Minusta on tärkeää, että myös eriävät näkemykset tuodaan esiin.
Jatketaan siis keskustelua. Jos jokin ratkaisu jää mietityttämään, kysy rohkeasti. Kysymykset auttavat meitä tarkentamaan suunnitelmia ja kertomaan ratkaisuista ymmärrettävämmin.
Tule tutustumaan Kehittyvä Kokonniemi -hankkeeseen!
Kehittyvä Kokonniemi -hanke kutsuu kaikki Kokonniemen liikuntakeskuksen kehittymisestä kiinnostuneet tapaamaan yhtiön henkilöstöä projektitoimistoon sivustolla erikseen ilmoitettuina päivinä. Seuraava tapaaminen on 24.11.2026 klo 15.30-17.30.
Jarkko Vainionpää
Toimitusjohtaja, Kokonniemen Liikuntakeskus Oy