Kursseja ikäihmisille
Porvoon kansalaisopisto tarjoaa ikäihmisille monipuolisia kursseja päivä- ja ilta-aikaan.
Kursseja ja toimintaa ikäihmisille
Porvoon kansalaisopisto tarjoaa ikäihmisille monipuolisia kursseja päivä- ja ilta-aikaan. Ikäihmisille soveltuvia kursseja löytyy useista aineryhmistä, erityisesti kielistä, liikunnasta ja tietotekniikasta. Lisäksi tarjolla on kaikille avoimia Ikäihmisten yliopiston luentoja.
Kielikurssit
Kielikursseilla voit ylläpitää ja kehittää kielitaitoasi sekä harjoitella kielen käyttöä rennossa ja kannustavassa ilmapiirissä.
Liikunta
Liikuntaryhmissä ylläpidetään toimintakykyä, tasapainoa, liikkuvuutta ja lihasvoimaa. Tavoitteena on tukea hyvinvointia ja arjessa jaksamista.
Tietotekniikka
Tietotekniikkakursseilla opit käyttämään digilaitteita ja sähköisiä palveluita sekä vahvistat arjessa tarvittavia digitaitoja. Tarjolla on myös yksilöopetusta ja tietotupatoimintaa.
IKIS-tupa
IKIS-tupa on avoinna perjantaisin klo 13–15 Pomo-talossa (Aleksanterinkatu 20) kansalaisopiston lukukausien aikana.
Kahvihetken ja vapaamuotoisen keskustelun lisäksi jokaisella kokoontumiskerralla käsitellään osallistujien ehdottama ja etukäteen sovittu teema. Toimintaan ei tarvitse ilmoittautua, eikä osallistuminen edellytä kurssimaksua.
Ajankohtaisista aiheista tiedotetaan paikallislehdissä ja kansalaisopiston ilmoitustauluilla. Tervetuloa mukaan viihtymään, keskustelemaan ja oppimaan yhdessä!
Lisätietoja IKIS-tuvasta antaa apulaisrehtori Mika Pohjanen, puh. 040 097 8918.