
Kaikuja Porvoon puutarhoista, tiedon siemeniä ja taidetulkintoja.
- 05.06.2025 - 29.06.2025
- 11:00 - 18:00
Porvoossa Näsin kartanossa on kesäkuussa 4-29.6 näyttely ”Kaikuja Porvoon puutarhoista, tiedon siemeniä ja taidetulkintoja.”
Näyttelyn on työstänyt työryhmä, joka otti nimekseen Ryyti -työryhmä. Tiedollista sisältöä näyttelyyn ovat tuottaneet Timo Oksanen, HTT ja julkisessa hallinnossa puutarha-alalla toimiva Anna-Kaisa Jaakkonen. Kuvataiteellista sisältöä näyttelyyn ovat tuottaneet visuaaliset toimijat Marie– José Dings, Petteri Liikonen, Ronja Lindberg, Eija Oksanen, Päivi Uljas-Ekman, Tanja Valta sekä Anna-Maria von Schalien.
Näyttelyn tiedollisessa osuudessa on käsitelty puutarhakäsitettä sekä puutarhafilosofiaa, puutarhahistoriaa aikajanatarkasteluna eri vuosisadoilta siltä osin kuin tällaista tietoa on ollut saatavilla. Näyttely sisältää myös katsauksen kaavoitusratkaisuihin, jotka ovat luoneet puitteet puutarhojen kehitykselle. Esillä on myös vanhoja Porvoon karttoja. Lisäksi näyttelyssä on lehtiartikkeleista koottua tietoa puutarha-alan myyntituotteista ja puutarhavalistuksesta eri aikakausina.
Projektin tiedollinen osuus on toiminut näyttelyn visuaalisten teosten inspiraation lähteenä. Eri taiteilijoilla on ollut erilaisia näkökulmia ja tekniikoita teeman visualisoinnissa. Näkökulmina ovat olleet muun muassa puutarha mielenmaisemana, lääkeyrttien kasvatus, asuintalojen ja kartanoiden puutarhat, sekä puutarhojen sadot ja kukkaloisto. Lisäksi näkökulmina ovat olleet puutarhojen ajalliset kerrostumat sekä aika, sattuma, aurinko, olosuhteet puutarhaan vaikuttavina tekijöinä. Työpajassa 11. ja 12.6. klo 12-17 näyttelyssä kävijät voivat osallistua puutarhateemaisen installaation tekoon. Työpaja sopii sekä lapsille että aikuisille.
Näyttelyprojektin tavoitteena on ollut lisätä kuntalaisten tietoisuutta kotiseudun historiasta puutarhateeman alueella ja edistää täten kulttuuriperinnön vaalimista. Tavoitteena on ollut myös valottaa puutarhaan liittyviä merkityksiä ja vaikutuksia.
Näyttelyn aikana Näsin kartanossa järjestetään 9.6.2025 klo 18.00 tilaisuus, jossa luodaan siltaa menneestä tulevaan. Tilaisuuteen osallistuvat luennoitsijana Porvoon museon lehtori Hannele Tenhovuori, maisema-arkkitehti Anne Rihtniemi-Rauh, Porvoon puutarhayhdistyksen edustaja ja Porvoon perinteisen siirtolapuutarhayhdistyksen puheenjohtaja Pilvi Saarenpää. Tilaisuuteen ovat kaikki kiinnostuneet tervetulleita. Luento-osuuksien jälkeen on kahvitarjoilu, jonka jälkeen on vapaata keskustelua teemasta.
Näyttely on avoinna 4.-29.6.2025 tiistaista perjantaihin 11-18. la-su 11-16. Suljettu 20.-21.6.
Lämpimästi tervetuloa tutustumaan näyttelyyn ja sen oheistapahtumiin.