
Yleisöäänestys – Taidetehtaan rantakorttelin taidekilpailu, valitse suosikkisi!
- 21.05.2025 - 01.06.2025
- 00:01 - 23:59
Porvoon kaupungin ja Keskon järjestämällä taidekilpailulla haetaan taideteosta Porvoon Länsirannalle rakentuvan K-Citymarketin julkisivuun. Taidekilpailun tavoitteena on saada kohteeseen sen mittasuhteet ja ympäristön huomioiva, näyttävä ja innovatiivinen taideteos.
Kilpailu on päättynyt ja sen tuloksena saatiin 60 ehdotusta, joista palkintolautakunta on valinnut 9 yleisöäänestykseen.
Mikä on sinun suosikkisi taidekilpailuun annetuista ehdotuksista?
Äänestäjien kesken arvotaan kaksi 50 euron arvoista lahjakorttia Porvoon Taidehallin kauppaan. Äänestys päättyy 1.6.2025.
Palkintolautakunta voi päätöksessään huomioida yleisöäänestyksen tuloksen. Yleisöäänestyksen voittajaehdotuksen palkinto on 1000 euroa. Taidekilpailu käydään loppuun asti anonyyminä, eli tekijät ehdotusten takana selviävät vasta palkintolautakunnan lopullisten päätösten jälkeen.
