Työllisyyden kuntakokeilu

Työllisyyden kuntakokeilut käynnistyivät 1.3.2021 ja päättyvät 30.6.2023. Kokeilun aikana määrätyt valtion työ- ja elinkeinotoimistojen tehtävät siirretään kuntien tehtäviksi. Porvoo on mukana kuntakokeilussa. 

Työllisyyden kuntakokeilun tavoitteena on edistää nykyistä tehokkaammin työttömien työnhakijoiden työllistymistä ja koulutukseen tai muihin palveluihin pääsyä sekä tuoda uusia ratkaisuja osaavan työvoiman saatavuuteen. Kokeilut mahdollistavat nykyistä paremmin yhteen sovitetut työllisyys-, sosiaali- ja terveyspalvelut asiakkaan hyväksi. 

TE-toimisto ohjaa asiakkaat eteenpäin

Kokeilun aikana työnhakija ilmoittautuu normaalisti TE-toimistoon, joka ohjaa kuntakokeilun piiriin kuuluvat asiakkaat kunnan asiakkaiksi. Asiakkuus kestää koko kuntakokeilun ajan.

Kunnan palvelut ovat käytettävissä kuntakokeilun asiakkaille ja niihin voi edelleen hakeutua myös suoraan. Kunnan palvelut ovat myös saatavilla niille TE-toimiston asiakkaille, jotka eivät ole kuntakokeilun asiakkaita.

Työ- ja elinkeinoministeriön sivuilta löydät kaikki työllisyyden kuntakokeiluun osallistuvat kunnat.

Onko sinulla kysyttävää?

Tarkista vastaukset usein kysyttyihin kysymyksiin työllisyyden kuntakokeilusta Porvoossa.

Asiakaskirje

Tässä ohjeet kuntakokeilun asiakkaille eri kielillä:

FI SV EN AR DARI ET RU SO SORANI TR VI

Omavalmentajien yhteystiedot

Johanna Laurikainen, johanna.laurikainen@te-toimisto.fi, puh. 0295040041
Irina Mieskonen, irina.mieskonen@te-toimisto.fi, puh. 0295040305
Jaana Korppi, jaana.korppi@te-toimisto.fi, puh. 0295041026
Cathrine Blässar, cathrine.blassar@te-toimisto.fi, puh. 0295041223
Johan Park-Björklund, johan.park-bjorklund@te-toimisto.fi, puh. 0295040608
Annika Herviö, annika.hervio@porvoo.fi, puh. 0400942870
Annika Friman-Jalomäki, annika.friman-jalomaki@te-toimisto.fi, puh. 0295040844
Sari Westerlund, sari.westerlund@porvoo.fi, puh. 0404899778
Ida Mattsson, ida.mattsson@porvoo.fi, puh. 0405578943
Matias Vilkko, matias.vilkko@porvoo.fi, puh. 0400131633
Anu Korhonen, anu.korhonen2@porvoo.fi, puh. 0403570290
Maria Cedergren, maria.cedergren@porvoo.fi, puh. 0404899521
Marianne Chanth, marianne.chanth@porvoo.fi, puh. 0401366238
Aino-Maija Maisonlahti, aino-maija.maisonlahti@porvoo.fi, puh. 0405686645
Jaana Lindholm, jaana.lindholm@porvoo.fi, puh. 0407669106
Maria Saksholm, maria.saksholm@porvoo.fi, puh. 0403592581
Päivi Mäkelä, paivi.makela@porvoo.fi, puh. 0401936168
Jutta Lindqvist, jutta.lindqvist@porvoo.fi, puh. 0401582405
Satu Weckström, satu.weckstrom@porvoo.fi, puh. 0406761373
Micaela Kananen, micaela.kananen@porvoo.fi, puh. 0405264539
Elli Rankka, elli.rankka@porvoo.fi, puh. 0405122417
Kirsi Lindqvist, kirsi.lindqvist@porvoo.fi, puh. 0405291671
Jenny Broberg, jenny.broberg@te-toimisto.fi, puh. 0295040701
Noora Huldén, noora.hulden@te-toimisto.fi, puh. 0295040201
Natalia Simos, natalia.simos@te-toimisto.fi, puh. 0295041918
Anne Johansson Padilla, anne.padilla@porvoo.fi, puh. 0406147942
Reeta Vilhu, reeta.vilhu@porvoo.fi, puh. 0295041398
Helena Aaltonen, helena.aaltonen@te-toimisto.fi, puh. 0295040033
Heidi Svenfelt, heidi.svenfelt@porvoo.fi, puh. 0405465168
Maria Tikkanen, maria.tikkanen@porvoo.fi, puh. 0405381415
Sini Zimmer, sini.zimmer2@porvoo.fi, puh. 0403545043