Siirry sisältöön

Kirjasto aktivoi vuoropuheluun

Projektikoordinaattori Tomi Lassi ja kirjastopalvelupäällikkö Malin Hollmén kertovat, että kirjaston yleisökeskusteluissa on käsitelty monenlaisia kaupunkilaisten arkea koskettavia aiheita.

Malin Holmström ja Tomi Lassi keskustelevat.

Vuoropuhelua, osallistamista, aktiivisen kansalaisuuden tukemista ja demokratian edistämistä. Moderni kirjasto on paljon muutakin kuin kirjoja, kuvailee Porvoon kirjastopalvelupäällikkö Malin Hollmén.

”Kirjaston ytimessä ovat edelleen kirjat ja muut lainattavat aineistot, mutta kirjasto on myös tärkeä kokoontumispaikka: asukkaiden olohuone, jossa voi opiskella, työskennellä, hengailla tai osallistua erilaisiin tapahtumiin”, Hollmén sanoo.

Tapahtumilla halutaan kirjastolain hengessä edistää yhteiskunnallista ja kulttuurista vuoropuhelua.

”Myös muut tahot voivat järjestää kirjastossa tapahtumia ja tilaisuuksia. Kuntalaiset saavat mielellään olla meihin yhteydessä – tilat ovat kaikkien porvoolaisten.”

Yleisökeskustelut ovat esimerkki kirjaston demokratiatyöstä

Esimerkkinä yhteiskunnallista vuoropuhelua lisäävistä tapahtumista ovat kirjaston viime vuosina järjestämät yleisökeskustelujen sarjat. Keskustelut on järjestetty parin demokratiahankkeen puitteissa.

Hankkeita vetäneen projektikoordinaattorin Tomi Lassin mukaan tilaisuuksissa on syntynyt tasa-arvoista ja aitoa vuoropuhelua sekä ymmärrystä.

Olemme käyttäneet tilaisuuksissa fasilitaattoria ja Sitran kehittämää keskustelun Erätauko-menetelmää, jolloin kaikki halukkaat pääsevät ääneen tasapuolisesti ja keskustelun taso säilyy hyvänä.
Tomi Lassi, Projektikordinaattori

”Olemme käyttäneet tilaisuuksissa fasilitaattoria ja Sitran kehittämää keskustelun Erätauko-menetelmää, jolloin kaikki halukkaat pääsevät ääneen tasapuolisesti ja keskustelun taso säilyy hyvänä”, Lassi sanoo.

Vuonna 2023–2024 kirjasto kutsui paikalliset yhdistykset tai muut asukasryhmät, esimerkiksi nuoriso- tai maahanmuuttajaryhmät, määrittelemään keskustelujen aiheet. Kuuden eri tilaisuuden sarjassa pohdittiin muun muassa tuoksuyliherkkyyttä, yksinäisyyttä, monikulttuurista päiväkotia, esteettömyyttä, kulttuuria ja turvallisuutta.

Kirjastot avoinna läpi kesän

Porvoon kirjastot pysyvät avoinna läpi kesän ja kirjastoauto palvelee kesäreitillään sekä asukkaita että kesävieraita.

”Kirjasto tarjoaa monenlaista ajanvietettä ja tänne on hyvä tulla viilentymään kesähelteillä”, Hollmén sanoo.

Nämäkin löytyvät kirjastosta

Liikuntavälineet
Pääkirjastosta voit lainata erilaisia liikunta- välineitä ja ulkopelejä. Tarjolla on esimerkiksi kävelysauvoja, frisbeegolf-settejä, padel- ja sulkapallomailoja, hulavanteita, mölkkyä, petanquea, keppihevosia ja kompasseja.

 

Kasvien pistokkaita
Pistokkaiden vaihto- pisteelle voi tuoda huone- ja hyötykasvien pistokkaita ja ottaa muiden tuomia pistokkaita mukaan.

 

Lautapelit
Kirjastosta voi lainata kotiin lautapelejä.

 

Sähköpiano
Pääkirjastossa on sähköpiano, jota voi käydä soittamassa kuulokkeiden kanssa ilman ajanvarausta.

Teksti Jouni Kantola / Kuva Kaisa Viitasalo