Siirry sisältöön

Porvoon kaupungin tietokoneeseen tehdyn tietomurron selvitystyö edennyt

Porvoon kaupunki tiedotti 18. kesäkuuta 2025 tietomurrosta, joka tapahtui perjantaina iltapäivällä 13. kesäkuuta. Nyt valmistuneen teknisen tutkinnan tulos osoittaa, että tietokoneessa havaittu haittaohjelma ei ollut kohdistettu Porvoon kaupunkiin tai sen tietokantoihin.

Tietomurto kohdistui yhteen kaupungin tietokoneeseen, johon haittaohjelma pääsi luotettavan näköisen sähköpostiviestin mukana. Tietomurto huomattiin nopeasti kaupungin teknisen tietoturvavalvonnan ansiosta, ja suojaustoimenpiteet käynnistettiin välittömästi.

Haittaohjelma ehti kerätä tietoa tältä tietokoneelta reilun puolen tunnin ajan. Tekninen tietoturva kuitenkin toimi, eikä mitään kannettavasta tietokoneesta kerättyä tietoa koskaan siirtynyt hyökkääjälle eikä lisähaittaohjelmakomponentteja latautunut.

– Valmistuneen teknisen tutkinnan tulos osoittaa, että kyseessä oli tietoja varastava haittaohjelma, joka pääasiallisesti oli kiinnostunut selaimessa olevista evästeistä sekä sinne tallennetuista salasanoista ja luottokorttinumeroista, kertoo kehitysjohtaja Charlotta Grönqvist.

Kaupunki on tehnyt ilmoituksen tietomurrosta tietosuojavaltuutetulle ja Traficomin Kyberturvallisuuskeskukselle sekä rikosilmoituksen poliisille.

Aiheesta aikaisemmin: