Porvoossa torjutaan vieraslajeja mobiilipelin avulla
Kuntalaiset voivat kesän aikana ansaita rahaa hävittämällä Porvoon kaupungin alueelta lupiineja ja jättipalsameja. Jokainen voi osallistua tempaukseen lataamalla Crowdsorsa-mobiilipelin omaan älypuhelimeen ja jalkautumalla luontoon.

Porvoon joukkoistettu vieraslajitorjunta käynnistyy kesäkuun alussa. Haitalliset vieraslajit ovat kasvi- ja eläinlajeja, jotka kulkeutuvat alueelta toiselle ihmisen myötävaikutuksella – joko tarkoituksella tai vahingossa – ja aiheuttavat merkittävää haittaa alkuperäisluonnolle.
Jokainen kuntalainen tai kaupungissa vieraileva voi osallistua torjuntamissioon lataamalla Crowdsorsa-mobiilipelin omaan puhelimeensa. Peli tekee luonnon monimuotoisuuden suojelusta hauskan ja palkitsevan aktiviteetin.
Kun pelaaja löytää jo kartalle merkittyjä tai itse havaittuja vieraslajeja, hän videoi esiintymän ennen ja jälkeen kitkemisen. Videot ladataan Crowdsorsan tarkistettaviksi, ja hyväksytyistä videoista saa palkkion, jonka voi pyytää sovelluksesta pankkitililleen.
– Aikaisempina vuosina on ollut ilahduttavaa huomata, kuinka niin monen ikäiset ovat innostuneet tarttumaan toimeen. Kitkemiseen voi käyttää soveltuvia työvälineitä tai raakaa käsivoimaa. Tyyli on vapaa, toteaa Crowdsorsan toimitusjohtaja Toni Paju.
Kitkemisessä on kiinnitettävä huomiota turvallisuuteen eikä esimerkiksi työmaa-alueille tai muille aidatuille alueille saa mennä.
Tänä kesänä Porvoossa on peliin osallistuville jaossa yhteensä 10 000 euroa palkkioina. Pelaajat voivat ansaita jopa 20 euroa tunnissa. Peli laskee palkkion automaattisesti esiintymän pinta-alan, tiheyden ja lajin perusteella. Peliaikaa on niin kauan kuin palkkiobudjettia riittää, ja torjuntamission edistymistä voi seurata sovelluksesta.
Tänä kesänä torjutaan lupiineja ja jättipalsameja
Tänä kesänä torjuttavien lajien joukossa on lupiineja ja jättipalsameja. Pelin aloitus on ajoitettu vähän ennen kukinta-ajan alkamista, jotta lajit olisivat helposti tunnistettavissa.
-Crowdsorsan lisäksi vieraslajien torjuntaan voi tuttuun tapaan osallistua myös keräämällä oman porukan kasaan ja tekemällä talkooilmoituksen kaupungin sähköisen asiointipalvelun kautta, toteaa Porvoon kaupungin yhdyskuntasuunnittelija Marjo Valin.
Kaupunki torjuu tänä vuonna muun muassa kurtturuusua Eestinmäessä ja Huhtisissa.
Crowdsorsa on tamperelainen startup-yritys. Crowdsorsa-mobiilipeli on kehitetty kuva- ja videodatan joukkoistettuun keräämiseen. Vieraslajien lisäksi pelillä on kartoitettu ennätysvauhtia kaupunkien esteettömyyttä, katujen ja pyöräteiden kuntoa, kaivonkansia ja puistonpenkkejä sekä torjuttu espanjansiruetanoita.