Siirry sisältöön

Ilmestyksiä turvavälin takaa – nykytaidetta J. L. Runebergin kodissa

Porvoon Triennaali -yhdistyksen näyttely 20.8.–22.11.2020 

Porvoon Triennaali -yhdistyksen näyttely 20.8.–22.11.2020 

”Mikä se on se kumma tunne kun ei oikein tiedä…kun ei näe läheisiään, rakkaitaan, ystäviään, kanssaihmisiään muuta kuin etäisyyden päästä. Ja kukaan ei tiedä, että mitä nyt…
Sitten voi onneksi tarttua kynään ja tuottaa tuntemuksiaan paperille tai mille tahansa saatavissa olevalle pohjalle. Minulla väline on ollut paperi, pensseli, tussi ja vesi.”

Petri Hytönen, Porvoossa 1.6.2020

Porvoon Triennaalin taiteellinen johtaja ja kuvataiteilija Petri Hytönen on kutsunut ryhmän nykytaiteilijoita tuomaan esille kevään 2020 aikana tehtyjä teoksia. Ne ovat syntyneet aikana, jolloin meidän piti välttää toistemme tapaamista ja vetäytyä koteihimme. Näyttely heijastaa kevään tuntemuksia erilaisten taiteilijoiden voimin.

Mukana näyttelyssä ovat Päivi Häkkinen, John Rasimus, Kalle Turakka Purhonen ja Petri Hytönen.

Petri Hytönen kuvailee näyttelyä seuraavasti:

Kaikki Ilmestyksiä turvavälin takaa -näyttelyn taiteilijat ovat kokeneita tekijöitä. Tekemisen erilaisuus ja ilmaisun selkeys näyttää meille neljä keskenään erilaista maailmaa. Eristäytymisen aika näyttäytyy paperilla visioina, elämyksinä, havaintoina, haaveina, oivalluksina, tukahdutettuna voiman purkauksena…

Päivi Häkkinen luo veistoksillaan ja installaatioillaan maailmaa, joka ei näy suoraan mutta on olemassa, rujosti ja kauniisti. Nyt hän näyttää meille voimakkaita paperiteoksiaan, joissa ihminen näyttäytyy vahvana, tuntevana ja herkkänä. paivihakkinen.com

John Rasimus on ruotsalainen kuvataiteen moniosaaja ja taidegrafiikan uudistaja, joka piirtää päivittäin pieniä piirustuksia, joissa ajankohtaiset asiat saavat aivan uudenlaisen ja yllättävänkin merkitystason. rasimus.se

Kalle Turakka Purhonen on porvoolainen monitaiteilija ja materiaalirunoilija. Veistoksissaan, maalauksissaan, kollaaseissaan, installaatioissaan ja performansseissaan hän pursuaa aivan omanlaistaan säkenöivää huumoria. Tällä kertaa näemme häneltä tussimaalauksia paperille. Niissä huumori ja arki yhdistyvät upeasti. kalleturakkapurhonen.com

Petri Hytönen esittää pieniä ”mustia lintuja”, jotka ovat ympäröineet tekijää Vanhassa Porvoossa jo neljännesvuosisadan. Työt ovat mustaa tussia valkoiselle paperille. Paperille ja vesiliukoisilla tekniikoilla hän on työskennellyt 70-luvulta lähtien. petrihytonen.com

J. L. Runebergin koti
Aleksanterinkatu 3, 06100 Porvoo
puh. 040 489 9900, runeberg@porvoo.fi

Museo on avoinna ke–su 10–16.