Siirry sisältöön

Perusopetuksen iltapäivätoiminnassa haasteita kevään 2020 osalta

Koulujen iltapäiväkerhoja Porvoossa järjestävä Mannerheimin lastensuojeluliiton Porvoon yhdistystä ollaan hakemassa konkurssiin. Toiminta jatkuu toistaiseksi, mutta on mahdollista, että toiminta loppuu kesken kevätlukukauden. Kaupunki etsii ratkaisuja kevään toiminnan varmistamiseksi.

Koulujen iltapäiväkerhoja Porvoossa järjestävä Mannerheimin lastensuojeluliiton Porvoon yhdistystä ollaan hakemassa konkurssiin. Toiminta jatkuu toistaiseksi, mutta on mahdollista, että toiminta loppuu kesken kevätlukukauden. Kaupunki etsii ratkaisuja kevään toiminnan varmistamiseksi.

Porvoon kaupungin koulutuspalveluilla on koordinointivastuu iltapäivätoiminnasta, järjestäjinä toimivat erilaiset yhdistykset ja Porvoon suomalainen seurakunta. Porvoon taidekoulu vastaa omasta iltapäiväkerhostaan ja sen toiminnasta.

Porvoon kaupunki on saanut MLL Porvoon yhdistykseltä ilmoituksen taloudellisista ongelmista. Ilmoituksen mukaan yhdistystä ollaan hakemassa konkurssiin. Mahdollinen pesän selvittäminen tulee vaikuttamaan kevään toimintaan. MLL Porvoon yhdistyksen järjestämää kerhotoimintaa on nykyisin kuudessa eri toimipisteessä yhteensä noin 250 lapselle.

MLL Porvoon yhdistys järjestää iltapäiväkerhoja Kevätkummun, Huhtisen, Albert Edelfeltin ja Tolkkisten kouluissa sekä Strömborgska ja Eklöfska skolanin yhteydessä.
Porvoon kaupungin koulutuspalvelut on alkanut tutkia eri vaihtoehtoja, joilla voitaisiin varmistaa kevään toiminta, mikäli MLL Porvoon yhdistyksen toiminta loppuu kesken kevätlukukauden.

–MLL Porvoon yhdistyksen ylläpitämä iltapäiväkerhotoiminta on ollut erinomaista eikä meillä ole sen laadusta, sisällöstä tai ohjaajista mitään huomautettavaa. Tärkeintä juuri nyt on tutkia vaihtoehtoja, joilla turvattaisiin kevään iltapäiväkerhotoiminta. Lisäksi olemme käynnistäneet alustavat neuvottelut eri toimijoiden kanssa, jotta meillä olisi riittävä määrä palveluntuottajia lukuvuodelle 2020-2021, sanoo koulutusjohtaja Jari Kettunen.

MLL Porvoon yhdistys on erittäin pahoillaan tilanteesta, johon kerholaiset, heidän perheensä ja työntekijät tämän vuoksi joutuvat. Asiasta tiedotetaan lisää heti kun aikataulu ja vaihtoehdot selkiytyvät.

Korjaus 3.3.2020 klo 16.00. Ensimmäisessä lauseessa luki ensin virheellisetsi “yhdistys on hakeutunut konkurssiin”. Teksti on korjattu muotoon “yhdistystä ollaan hakemassa konkurssiin”.

Lisätiedot:
Porvoon kaupunki:
koulutusjohtaja Jari Kettunen
puh. 040 514 1133
jari.kettunen@porvoo.fi

iltapäivätoiminnan koordinaattori Anne Lindholm
puh. 040 195 2805
anne.ch.lindholm@porvoo.fi

MLL Porvoon yhdistys:
puheenjohtaja C-G Fagerholm
puh. 040 625 6188
fagu.mllporvoo@gmail.com