Siirry sisältöön

Porvoon kaupunginvaltuuston päätökset

Porvoo joki ja aitat.

Kaupunginvaltuusto päätti yksimielisesti valita kaksi varapuheenjohtajaa kaupunginvaltuustoon. Kaupunginvaltuusto päätti lisäksi yksimielisesti valita vaalilautakunnan kaupunginvaltuuston suhteellisia vaaleja varten, kaupunginvaltuuston puheenjohtajiston sekä tarkastuslautakunnan, kaupunginhallituksen, lautakuntien ja jaostojen jäsenet..

Vaalilautakunta kaupunginvaltuuston suhteellisia vaaleja varten/ valnämnd för stadsfullmäktiges proportionella val

  • Puheenjohtaja/ ordförande Hilding Mattsson (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Emilia Mattsson (RKP/ SFP)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Silja Metsola (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Jere Riikonen (KD)
  • Riitta Ahola (SDP), varajäsen/ ersättare Mikko Valtonen (SDP)
  • Pasi Siltakorpi (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Eeva Puromies (VIHR/ GRÖNA)
  • Kevin Servin (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Ilkka Luusua (PS/ SANNF)

Kaupunginvaltuuston puheenjohtajisto/ ordförande och vice ordförande i stadsfullmäktige

  • Puheenjohtaja/ ordförande Mikaela Nylander (RKP/ SFP)
  • 1. varapuheenjohtaja/ 1 vice ordförande Markku Välimäki (KOK/ SAML)
  • 2. varapuheenjohtaja/ 2 vice ordförande Mikko Valtonen (SDP)

Kaupunginhallitus/ stadsstyrelsen

  • Puheenjohtaja/ ordförande Jorma Wiitakorpi (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Janne Ranta (KOK/SAML)
  • 1. varapuheenjohtaja/ 1 vice ordförande Elin Blomqvist-Valtonen (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Emilia Mattsson (RKP/ SFP)
  • 2. varapuheenjohtaja/ 2 vice ordförande Anette Karlsson (SDP), varajäsen Jenna Perokorpi (SDP)
  • Johan Söderberg (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Christer Andersson (RKP/ SFP)
  • Johnny Holmström (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Pehr Sveholm (RKP/ SFP)
  • Frida Sigfrids (RKP/ SFP), varajäsen/ersättare Hanna Lönnfors (RKP/ SFP)
  • Bodil Lund (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Gia Mellin-Kranck (RKP/ SFP)
  • Matti Valasti (SDP), varajäsen/ ersättare Mika Laurila (SDP)
  • Tapani Eskola (SDP), varajäsen/ ersättare Sami Ryynänen (SDP)
  • Nina Uski (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Irmeli Hoffren (KOK/ SAML)
  • Nea Hjelt (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Hilkka-Leena Orava (KOK/ SAML)
  • Tuuli Hirvilammi (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Jari Oksanen (VIHR/ GRÖNA)
  • Kevin Servin (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Ilkka Luusua (PS/ SANNF)

Tarkastuslautakunta/ revisionsnämnden

  • Puheenjohtaja/ ordförande Juha Kittilä (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Jarkko Ilomäki (KOK/ SAML)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Tuomas Kanervala (KESK/ CENT), varajäsen/ ersättare Heikki Junes (KESK/ CENT)
  • Maj-Louise Wilkman (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Heidi Tyyskä (RKP/ SFP)
  • Fredrik Böhme (RKP/ SFP), varajäsen / ersättare Andreas Nymark (RKP/ SFP)
  • Leena Sorjonen (SDP), varajäsen/ ersättare Satu Lindell (SDP)
  • Sari Törmä (SDP), varajäsen/ ersättare Tuomas Jakovesi (SDP)
  • Piia Malmberg (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Gunilla Partanen (KOK/ SAML)
  • Hannu Ahola (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Simo Hellsten (VIHR/ GRÖNA)
  • Kari Pauloaho (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Katja Paasonen (PS/ SANNF)

Kaupunkikehityslautakunta/ stadsutvecklingsnämnden

  • Puheenjohtaja/ ordförande Kristel Pynnönen (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Charlotta Fagerberg (RKP/ SFP)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Silja Metsola (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Hanna Virtanen (KOK/ SAML)
  • Pehr Sveholm (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Patrik Nyholm (RKP/ SFP)
  • Emilia Mattsson (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Malin Havila (RKP/ SFP)
  • Sofia Antman (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Gia Mellin-Kranck (RKP/ SFP)
  • Jarmo Grönman (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Pekka Ijäs (KD)
  • Seppo Ijäs (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Pekka Malin (KOK/ SAML)
  • Mika Laurila (SDP), varajäsen/ ersättare Jarno Nousiainen (SDP)
  • Riitta Ahola (SDP), varajäsen/ ersättare Riikka Lintukangas (SDP)
  • Mika Varpio (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Timo Ågren (VIHR/ GRÖNA)
  • Ilkka Luusua (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Kari Pauloaho (PS/ SANNF)

Sivistyslautakunta/ bildningsnämnden

  • Puheenjohtaja/ ordförande Hanna Lönnfors (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Rosanna Halttunen (RKP/ SFP)
  • Vice ordförande Marianne Korpi (SDP), varajäsen/ ersättare Johanna Aaltonen (SDP)
  • Janne Ranta (KOK /SAML), varajäsen/ ersättare Juho Tanska (KOK/ SAML)
  • Juha Aaltonen (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Tommi Kanon (KOK/ SAML)
  • Hilkka-Leena Orava (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Sari Glad (KOK/ SAML)
  • Vilhelmiina Eskola (SDP), varajäsen/ ersättare Tuula Martin (SDP)
  • Malin Lönnroth (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Florenta Dushi (RKP/ SFP)
  • Anders Rosengren (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Ron Liljendal (RKP/ SFP)
  • Alexandr Foy (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Daniel Björkhem (RKP/ SFP)
  • Pete Lattu (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Sanna Kivineva (VIHR/ GRÖNA)
  • Ilpo Bergström (PS/SANNF), varajäsen/ ersättare Kari Pauloaho (PS/ SANNF)

Sosiaali- ja terveyslautakunta/ social- och hälsovårdsnämnden

  • Puheenjohtaja/ ordförande Jenna Perokorpi (SDP), varajäsen/ ersättare Eila Kohonen (SDP)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Charlotta Savin (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Ingalill Tuomolin (RKP/ SFP)
  • Irmeli Hoffren (KOK/ SMAL), varajäsen/ ersättare Reijo Mokka (KOK/ SAML)
  • Jeanette Broman (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Tinja Toivonen (KOK/ ersättare)
  • Jere Riikonen (KD), varajäsen/ ersättare Pirkko Parjanen (KD)
  • Nikolaj von Veh (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Stefan Andersin (RKP / SFP)
  • Maria Väyrynen (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Jaquelinen Utujije-Habiyakare (RKP/ SFP)
  • Jan Nyström (SDP), varajäsen/ ersättare Marko Peitsoma (SDP)
  • Jari Oksanen (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Roger Nordman (VIHR/ GRÖNA)
  • Eeva Puromies (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Aila Alastalo (VIHR/ GRÖNA)
  • Jäsen Jussi Taulo (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Thomas Mäntypuro (PS/ SANNF)

Rakennus- ja ympäristölautakunta/ byggnads- och miljönämnden

  • Puheenjohtaja/ ordförande Elin Andersson (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Nicolina Blomander (RKP/ SFP)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Tom Blomqvist (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Aleksi Lehtonen (KOK/ SAML)
  • Pia Sågbom (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Rosanna Halttunen (RKP/ SFP)
  • Christer Andersson (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Niklas Montonen (RKP/ SFP)
  • Patrik Nyholm (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Pontus Mattsson (RKP/ SFP)
  • Juho Tanska (KOK/ SFP), varajäsen/ ersättare Pekka Malin (KOK/ SAML)
  • Hannele Luukkainen (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Minna Raumanni (KOK/ SAML)
  • Mirja Suhonen (SDP), varajäsen/ ersättare Liisa Saarela (SDP)
  • Petri Pasanen (SDP), varajäsen/ ersättare Jouni Roponen (SDP)
  • Krista Hummastenniemi (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Vivika Sjöblom (VIHR/ GRÖNA)
  • Kari Kivekäs (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Ilpo Bergström (PS/ SANNF)

Keskusvaalilautakunta/ centralvalnämnden

  • Puheenjohtaja/ ordförande Petri Peltonen (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Jerker Malmsten (PS/ SANNF)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Kim Metso (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Hanna Backända (VAS/ VF)
  • Anita Spring (SDP), varajäsen/ ersättare Maria Paavola (RKP/ SFP)
  • Hanna Songraguy (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Raakel Inkeri (KOK/ SAML)
  • Eija Saarela (KESK/ CENT), varajäsen/ ersättare Petri Hosiaisluoma (SDP)

Suomenkielinen koulutusjaosto/ finskspråkiga utbildningssektionen

  • Puheenjohtaja/ ordförande Hilkka-Leena Orava (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Jonna Forsblom (KOK/ SAML)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Juha Jokinen (SDP), varajäsen/ ersättare Jarno Nousiainen (SDP)
  • Laura Karén (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Hanna Lönnfors (RKP/ SFP)
  • Tommi Kanon (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Asko Laaksonen (KOK)
  • Siru Nykänen (SDP), varajäsen/ ersättare Tuomas Jakovesi (SDP)
  • Toni Airas (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Sini Palm (VIHR/ GRÖNA)
  • Sonja Perttula (PS/ SANNF), varajäsen/ ersättare Anne-Mari Viitala (PS/ SANNF)

Ruotsinkielinen koulutusjaosto/ svenskpråkiga utbildningssektionen

  • Puheenjohtaja/ ordförande Malin Lönnroth (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Annette Forsblom (RKP/ SFP)
  • Varapuheenjohtaja/ vice ordförande Linda Sundelin (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Jeanette Broman (KOK/ SAML)
  • Florenta Dushi (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Nicolina Blomander (RKP/ SFP)
  • Daniel Björkhem (RKP/ SFP), varajäsen/ ersättare Tomas Liljeberg (RKP/ SFP)
  • Ulrika Korpinen (SDP), varajäsen/ ersättare Ronja Roms (SDP)
  • Seppo Ijäs (KOK/ SAML), varajäsen/ ersättare Zacharias Smouni (KOK/ SAML)
  • Jan-Erik Mansikka (VIHR/ GRÖNA), varajäsen/ ersättare Tomi Lassi (VIHR/ GRÖNA)