Siirry sisältöön

Uusi nuorisovaltuusto on valittu

Porvoon nuorisovaltuuston vaalit toteutettiin Linnajoen koululla, Pääskytien koululla, Albert Edelfeltin koululla, Lyceiparkens skolassa, Borgå gymnasiumissa ja Careeriassa 12. marraskuuta.

Porvoo joki ja aitat.

Porvoon nuorisovaltuuston vaalit toteutettiin Linnajoen koululla, Pääskytien koululla, Albert Edelfeltin koululla, Lyceiparkens skolassa, Borgå gymnasiumissa ja Careeriassa 12. marraskuuta.

– Hakijoita oli tänä vuonna ennätysmäärä, 49. Ainostaan Prakticumissa, Strömborgska skolanissa ja Linnankosken lukiossa ei ollut vaaleja. Varajäsenet ovat asetettu järjestykseen suhteellisen äänimääränsä mukaan, kertoo nuorisotyöntekijä Petra Backman.

Nuorisovaltuustovaaleissa annetiin yhteensä 1499 ääntä, joista 83 oli ennakkoääniä. 128 ääntä hylättiin. 

Nuorisovaltuuston toimikausi on 1.1.2021-31.12.2022. Uusi valtuusto valitsee tammikuussa ensimmäisessä kokouksessaan hallituksen, puheenjohtajan, varapuheenjohtajan, sihteerin, tiedottajan ja kielenkääntäjän. Perinteisesti ensimmäinen kokous järjestetään kaupungintalon valtuustosalissa.

Vaalitulokset:

Vaalipiiri 1: Linnajoen koulu (vaalit)

Rauha Siltala, Mikko Mannonen ja Kasper Wathen

Vaalipiiri 2: Pääskytien koulu (vaalit)

Eeva Hyttinen, Samuel Komu ja Julia Salo

Vaalipiiri 3: Albert Edelfeltin koulu (vaalit)

Eppu Ollikainen ja Hilma Hintikka

Vaalipiiri 4: Lyceiparkens skola (vaalit)

Christina Söderström ja Otto Flykt

Vaalipiiri 5: Strömborgska skolan (ei vaaleja)

Jenny Lönnqvist
Fanny von Schantz, Borgå gymnasium (korvaa tyhjän paikan suurimman suhteellisen äänimäärän johdosta)

Vaalipiiri 6: Borgå gymnasium (vaalit)

Nicolina Blomander ja Olivia Halttunen

Vaalipiiri 7: Linnankosken lukio (ei vaaleja)

Minni Rönnberg, John Fiskari ja Lassi Uljas

Vaalipiiri 8: Careeria (vaalit)

Alex Kapanen, Maria Boman ja Elias Sirkka
 
Valkrets 9: Prakticum (ei vaaleja)

Siri Grönqvist
Alexandra Backman

Vaalipiiri 10: Muut nuoret (vaalit)

Mila Fagerlund ja Helmi Kaartinen

Varajäsenet:

Ronja Flykt (Borgå gymnasium)
Emmi Kohonen (Careeria)
Timo Korhonen (Muut nuoret)
Oliver Hammarström (Lyceiparkens skola)
Alisa Kallio (Pääskytien koulu)
Veera Varpio (Linnajoen koulu)
Aino-Alina Hanska (Pääskytien koulu)
Vili Sundström (Albert Edelfeltin koulu)
Pyry Lauronen (Pääskytien koulu)
Sebastian Lammassaari (Albert Edelfeltin koulu)

Lisätietoja:
nuorisotyöntekijä Petra Backman
puh. 040 138 9440
petra.backman2@porvoo.fi