Siirry sisältöön

Liikuntapaikkoja avataan vaiheittain

Koulujen alkaessa 14.5. Urheiluhalli avataan lähikoulujen käyttöön. Myös ulkoliikuntapaikat, kuten pallokentät ja tekonurmet avataan tuolloin kuntalaisten ja seurojen käyttöön varauskalenterin mukaisilla vuoroilla. Kentillä tulee noudattaa turvaetäisyyksiä ja kokoontumisrajoitusta, joka on 31.5. asti 10 henkeä. Ulkoiluliikuntapaikkojen yhteydessä olevat wc:t ja pukuhuoneet ovat suljettuina toukokuun loppuun. Seuran vastuulla on, että harjoitukset toteutetaan pienryhmissä lähikontakteja välttäen ja valtioneuvoston määräämiä ryhmäkokoja ja muita ohjeita noudattaen.

Koulujen alkaessa 14.5. Urheiluhalli avataan lähikoulujen käyttöön. Myös ulkoliikuntapaikat, kuten pallokentät ja tekonurmet avataan tuolloin kuntalaisten ja seurojen käyttöön varauskalenterin mukaisilla vuoroilla. Kentillä tulee noudattaa turvaetäisyyksiä ja kokoontumisrajoitusta, joka on 31.5. asti 10 henkeä. Ulkoiluliikuntapaikkojen yhteydessä olevat wc:t ja pukuhuoneet ovat suljettuina toukokuun loppuun. Seuran vastuulla on, että harjoitukset toteutetaan pienryhmissä lähikontakteja välttäen ja valtioneuvoston määräämiä ryhmäkokoja ja muita ohjeita noudattaen.

Sisäliikuntatiloja avataan 1.6. alkaen vaiheittain. Samalla henkilörajoitus nousee valtioneuvoston linjausten mukaisesti 50 henkilöön sekä sisä- että ulkoliikuntapaikoilla. Myös urheilukilpailut ja -sarjat voidaan tuolloin käynnistää erityisjärjestelyin, joita tarkennetaan myöhemmin. 

– Ohjeistamme liikuntatiloja ja -paikkoja käyttäviä kuntalaisia ja seuroja turvallisuus- ja hygieniaohjeista sekä toiminnan ryhmäkoosta. Avattaviin tiloihin laitetaan selkeät ja näkyvät ohjeet käsihygienian ja turvavälien noudattamisesta. Liikuntapaikoilla kiinnitetään erityistä huomiota liikuntavälineiden ja kosketuspintojen puhdistukseen. Liikuntapalveluiden henkilökunta seuraa toimintaa, ja ohjeita tarkennetaan tarvittaessa lisää valtioneuvoston ja aluehallintoviraston linjausten mukaan, toteaa Per Högström liikuntapalveluista.  

– Uimahallin avautumisesta olemme saaneet kyselyitä. Odotamme kuitenkin vielä aluehallintoviraston ja terveysviranomaisten tarkempia ohjeistuksia uimahallien ja -rantojen avaamisesta ja tiedotamme suunnitelmien varmistuttua, Högström jatkaa.