Siirry sisältöön

Muutoksia kasvomaskien jakelupaikoissa ja -ajoissa

Porvoossa on reilun viikon aikana jaettu vähävaraisille lähes 4000 kasvomaskia eri jakelupisteissä. Maskien noutaminen on selvästi hiljentynyt, ja ensi maanantaista 31. elokuuta alkaen niitä jaetaan vain kirjastoautossa, ruokajaon yhteydessä WSOY-talossa ja Vänrikinkadulla, sekä Samaria-yhdistyksen Wanhakierto- myymälässä.

Porvoossa on reilun viikon aikana jaettu vähävaraisille lähes 4000 kasvomaskia eri jakelupisteissä. Maskien noutaminen on selvästi hiljentynyt, ja ensi maanantaista 31. elokuuta alkaen niitä jaetaan vain kirjastoautossa, ruokajaon yhteydessä WSOY-talossa ja Vänrikinkadulla, sekä Samaria-yhdistyksen Wanhakierto- myymälässä.

– Pyrimme tarjoamaan kasvomaskeja myös niille vähävaraisille asukkaille, jotka eivät tänä aikana vielä ole pystyneet hakemaan maskeja keskustasta. Kiitämme palautteesta, ja toivomme, että kirjastoautojakelun myötä tavoitamme myös heidät, kertoo sosiaali- ja terveysjohtaja Ann-Sofie Silvennoinen.

Perjantaina 28. elokuuta on viimeinen päivä, kun kasvomaskeja jaetaan Perhekeskuksessa, Omenamäen palvelutalossa, aikuissosiaalityössä ja maahanmuuttajapalveluissa. Jakelu Gammelbackan monitoimitalossa päättyy jo torstain 27. elokuuta jälkeen. Maskeja on edelleen tarjolla toimipaikoissa asioiville.

Kasvomaskien jakelu vähävaraisille 31. elokuuta alkaen:

  • Kirjastoauto, aikataulun mukaisesti: www.porvoo.fi/kirjastot-ja-aukioloajat#kirjastoauto
  • WSOY-talo, Kaivokatu 37, arkisin klo 10–15 ruokajaon yhteydessä. Järjestäjä: Porvoon Seudun työnhakijat ry
  • Vänrikinkatu 16, ti ja pe klo 12.30–14 ruokajaon yhteydessä. Järjestäjä: Porvoon lähimmäistyö
  • Wanhakierto -kierrätysmyymälä, Asentajantie 12, arkisin klo 10–15. Järjestäjä: Samaria yhdistys

– Saimme nopeasti käyntiin kasvomaskijakelun seurakunnan ja Porvoon yhdistyskeskuksen kanssa, nyt jatkamme jakelua Samarian, Porvoon lähimmäistyön ja Porvoon Seudun työnhakijoiden kanssa. On hienoa, että vapaaehtoisia löytyy ja kiitämme kaikkia lämpimästi yhteistyöstä yhteisen asian eteen, sanoo hoitotyön johtaja Katja Blomberg.