Siirry sisältöön

Aikuisten kirjoittamis- ja kirjallisuusillat

  • 03.04.2023 17:30
  • Porvoon pääkirjasto

Sanataide- ja kirjallisuusterapiaohjaaja, tarinankertoja ja draamataiteen opettaja Mari Anttonen aloitti Porvoon kaupunginkirjaston toisena kirjastotaiteilijana helmikuussa. Hän tarjoaa runsaasti kirjallisuuteen ja sanataiteeseen liittyvää ohjelmaa kevään aikana.

Aikuisten kirjoittamis- ja kirjallisuusillat käynnistyvät maanantaina 6.3. klo 17.30 pääkirjastossa. Kevään aikana kokoonnutaan kuusi kertaa ja iltojen aikana syvennytään eri teemoihin kirjallisuuden ja kirjoittamisen avulla.

– Kirjoittaessa ajatukset, tunteet ja kokemukset tulevat esiin eri tavalla kuin vaikka puhuttaessa. Siksi voimme löytää kirjoittamalla itsestämme kerroksia, jotka jäävät muuten piiloon, sanoo Anttonen.

Työpajoihin voi osallistua joko kerran tai koko kevään. Työpajoihin tullessa ei tarvitse osata mitään, utelias asenne riittää. Työpajoihin voi osallistua suomeksi, ruotsiksi tai englanniksi.

Työpajat ovat maanantaisin pääkirjastossa klo 17.30-19. Tervetuloa.

Mukaan voi tulla kerran tai joka kerralla!

Kevään teemat:

Ma 6.3. Luovuus ja mielikuvitus

Ma 20.3. Toivo ja merkityksellisyys

Ma 3.4. Perhesuhteet

Ma 17.4. Irtipäästäminen ja luopuminen

Ma 8.5. Pysähtymisen taito

22.5. Luonto ja ilmasto

Mari Anttonen.

Muita vastaavia tapahtumia