Hoppa till innehåll

Lyyti 26.6 @ Kulturbåten

  • 26.06.2025
  • 18:00 - 23:00
  • 12/20/30
  • Ikärajaton
Köp biljetter

 

Konserterna hålls i en liten skogsdunge vid flodstranden intill Kulttuurilaiva. Området är inte ett serveringsområde, och det är tillåtet att ta med egen mat och dryck. Rökning är endast tillåten på anvisat område. I cafékiosken finns te, kaffe, alkoholfria drycker, lättöl och varma smörgåsar.

🌊🌊🌊

LYYTI

Lyyti, som har släppt tre album, har under de senaste åren förtrollat publik runt om i Finland tillsammans med sitt strålande band. Lyyti är känd för sina berörande låtar som tilltalar människor i alla åldrar samt för sin livfulla scennärvaro, som väcker låtarnas berättelser till liv. På Lyytis konserter upplevs både glädje och smärta gemensamt – genom tårar, skratt, dans och allsång.
I Lyytis musik förenas gripande texter med briljant spel och produktion. Prisbelönta låtar som Mihin voi soittaa? och Ennätyshelteet har blivit symboler för en ung generations erfarenheter av att växa upp i en osäker värld. Ändå är det just hoppet – även från frön som sjunkit till botten av dyn – som utgör kärnan i Lyytis musik.
Lyytis hyllade tredje album Nousussa taas är en förtrollande resa från mörker mot ljus. Albumet nominerades till tre Emma-priser, och låten Ennätyshelteet belönades med Juha Vainio-sällskapets pris för ”Årets text”.
”Sällan får man bevittna en konsert som man följer helt förtrollad, förundrad och fylld av lycka.” – Helsingin Sanomat17.10.2021

Andra liknande evenemang