Hoppa till innehåll

Kokon idrottscentrum: Ishallens byggarbetsplats kommer igång och trafikarrangemangen ändras

Under de närmaste månaderna kommer det att hända mycket inom projektet Kokon utvecklas. Först kommer trafik- och parkeringsarrangemangen vid Kokon idrottscentrum att förändras avsevärt den 27 oktober. Därefter inleds förberedelserna för byggarbetsplatsen för den nya ishallen. Bygglovet för det nya idrottscentrumet behandlas av tillstånds- och tillsynsnämnden i oktober.

Liikuntakaarre - Idrottsbågen.

Den nya korsningen mellan Tolkisvägen och Idrottsbågen öppnas – Ishockeyvägen och parkeringsområdet vid ishallen tas ur bruk

Den nya korsningen mellan Tolkisvägen och Idrottsbågen öppnas den 27 oktober. I samband med detta ändras hastighetsbegränsningen på Tolkisvägen till 40 km/h. Hastighetsbegränsningen på den nya Idrottsbågen är 30 km/h. Ishockeyvägen stängs av för allmän trafik, men utfarten från byggarbetsplatsen sker vid den nuvarande korsningen mellan Ishockeyvägen och Tolkisvägen.

Samtidigt tas de nya parkeringsområdena söder om Idrottsbågen och söder om Kokonhallen i bruk. I fortsättningen når man parkeringsområdet mellan Kokonhallen och ishallen via korsningen mellan Idrottsbågen och Lappnäsvägen.

Ingångarna på ishallens norra sida kommer att stängas den 2 november, liksom även ishallens parkeringsområde.

För fotgängare och cyklister finns en ny gång- och cykelväg längs Idrottsbågen. Från Idrottsbågen kan man ta sig i riktning mot Pääskytien koulu längs gång- och cykelvägen. Också vid den nuvarande Ishockeyvägen kommer gång- och cykelvägen att finnas kvar.

Grundberedningen inför byggandet av ishallen inleds – bygglovet behandlas i oktober

Utvecklingsfasen för den första delen av idrottscentrumets nybyggnadsprojekt, det vill säga ishallen med två rinkar, har slutförts. Förberedelsen av byggarbetsplatsen inleds i början av november. Arbetena inleds med att bland annat sätta upp stängsel runt byggområdet, utföra markbyggnadsarbeten och uppföra kontorsbyggnader för byggarbetsplatsen.

I den första genomförandefasen för nybyggnadsprojektet byggs en ishall där det kommer att finnas en tävlingshall, en träningshall och andra tillhörande lokaler. I tävlingshallen kommer att finnas cirka 1 500 åskådarplatser, varav 500 är sittplatser, ett försäljningsställe samt ett mångsidigt utrymme som kan användas för utbildning eller andra ändamål och som också kan användas som kafé under evenemang. Träningshallen kommer att ha en läktare med plats för cirka 100 åskådare och dessutom en plats för skottövningar.

I ishallsbyggnaden kommer även att finnas publiktoaletter, en sal för tilläggsträning, en spegelsal, förvarings- och torkutrymmen, elva omklädningsrum och fyra rum för funktionärer och tränare, personal- och kontorslokaler samt lokaler för underhåll av isen och annat underhåll.

Kostnadsberäkningen för den första fasen uppgår till cirka 35 miljoner euro, vilket ligger i linje med det pristak som fullmäktige har fastställt. Kostnadsberäkningen omfattar även kostnaderna för planeringen och grundberedningen för den andra fasen.

Bygglovsansökan för idrottscentrumet har lämnats in, och lovet kommer att behandlas vid tillstånds- och tillsynsnämndens möte i oktober. Bygglovsansökan omfattar även byggnadsdelarna i den andra fasen, det vill säga lokalerna med låg tröskel och allaktivitetsarenan.

– Här vill jag påminna om att endast för ishallens del blir utvecklingsfasen klar i oktober. I bygglovsansökan har ritningarna för den andra fasen omarbetats i enlighet med fullmäktiges beslut, men under utvecklingsfasen kommer liknande optimeringar att göras i dem som under ishallens utvecklingsfas. Lokalernas proportioner, placering i byggnaden och olika funktioner kommer att hitta sin slutgiltiga form under 2027. Vid behov söks godkännande för ändringarna och ansöks om ett nytt bygglov, berättar verkställande direktör Jarkko Vainionpää.

– Nu när ishallens utvecklingsfas slutförs har vi en lösning som överensstämmer med stadsfullmäktiges beslut, både vad gäller kostnader och funktioner. Efter att bygglovet har behandlats är vi redo att inleda genomförandefasen i november, så att den nya ishallen kan tas i bruk till höstsäsongen 2028, berättar Vainionpää.

SRV är projektledningsentreprenör

Staden har ett gällande avtal om projektledningsentreprenad med SRV. Avtalet är uppdelat i två utvecklingsfaser och två genomförandefaser. Övergången från utvecklingsfasen till den första genomförandefasen sker genom ett beslut av lokalitetsdirektören, vilket är tänkt att fattas i slutet av november. Innan lokalitetsdirektören fattar sitt beslut ska styrgruppen enas om att inleda genomförandefasen.

Ett motsvarande beslut om att inleda den andra genomförandefasen, det vill säga lokalerna med låg tröskel och allaktivitetsarenan, kommer att fattas när utvecklingsfasen för den delen har avslutats. Det är meningen att byggandet i den andra fasen ska inledas våren 2028 och bli klart år 2030.