Hoppa till innehåll

Målet med digital pedagogik inom småbarnspedagogiken är åldersanpassade och jämlika digitala färdigheter

De nationella rekommendationerna för barns användning av digitala enheter på fritiden, vilka publicerades i början av året, har också i Borgå väckt diskussion om hur digitala enheter används och borde användas tillsammans med små barn inom småbarnspedagogiken.

Lapsi istuu tietokoneen äärellä kuulokkeet korvilla.

Institutet för hälsa och välfärd och Utbildningsstyrelsen publicerade i januari 2026 rekommendationer för användning av digitala enheter på fritiden för barn i åldern 0–13 år. Bland annat rekommenderas att barn under skolåldern ska ha högst en timme skärmtid per dag under sin fritid. För barn under två år rekommenderas ingen skärmtid alls på fritiden.

Även om rekommendationerna gäller barns skärmtid under fritiden har användningen av digitala enheter väckt diskussion också i daghemmen. Vissa vårdnadshavare har fått intrycket att barn använder enheter på egen hand eller att enheter används för att underhålla barnen. Också bland personalen har det uppstått diskussion om var och hur digitala enheter kan användas mot bakgrund av de nya rekommendationerna.

– Jag är glad över att de vårdnadshavare som är oroliga har tagit upp frågan till diskussion med personalen. Användningen av digitala enheter måste alltid vara pedagogiskt motiverad. Att stärka den digitala kompetensen främjar barnens utbildningsmässiga jämlikhet och är en del av målen för den mångsidiga kompetensen i grunderna för planen för småbarnspedagogik. Digistigen för småbarnspedagogik och förskoleundervisning i Borgå preciserar grunderna för läroplanerna och styr den digitala pedagogik som tillämpas för barn i olika åldrar, säger Lena Karlsson, direktör för småbarnspedagogik.

Personalen får utbildning och handledning i hur detta ska genomföras. Digital pedagogik med barn i olika åldrar kan vara till exempel att:

  • filma, spela in ljud eller dokumentera tillsammans
  • använda digitala enheter som en del av leken
  • utforska och observera miljön med hjälp av teknologi
  • stödja interaktion, språk och multilitteracitet
  • skapa och uppleva konst med digitala verktyg.

– Digitalisering innebär inte att barn använder digitala enheter på egen hand. Det handlar om att lära sig på olika sätt genom att uttrycka sig, leka, utforska och röra på sig, och framför allt tillsammans med en vuxen. Vi vill se till att varje barn lär sig om digital teknik på ett sätt som är tryggt, ansvarsfullt och stöder utvecklingen, fortsätter Karlsson.